• Segreguj odpady – to się opłaca!

Dnia 23 września br. gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę firmy zajmującej się organizacją odzysku
            i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Celem prelekcji było  promowanie segregacji odpadów, kształtowanie świadomości potrzeby segregowania odpadów i poddawania ich recyklingowi, uświadamianie wpływu każdego człowieka na jakość środowiska oraz promowanie zachowań przyjaznych środowisku.

Pani Agnieszka w sposób kompetentny i rzeczowy opowiedziała uczniom, na czym polega segregacja śmieci, recykling i co jest ważne i dobre dla środowiska naturalnego. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziły informacje na temat powtórnego wykorzystania opakowań plastikowych, metalowych i szklanych, które należy uprzednio starannie posegregować.

Uczniowie dowiedzieli się również, jak świadomie kupować i wybierać produkty, które nie szkodzą środowisku. Sprawdzeniem zdobytych wiadomości ekologicznych były konkursy, które cieszyły się bardzo dużą popularnością. Dzieciom, które brały w nich udział, rozdane zostały, gadżety ekologiczne: podkoszulki, jojo, notesy, magnesy.

Istotne okazało się ponowne uświadomienie uczniom, że oni także mają swój udział w trosce o środowisko naturalne.

• „Bądź bezpieczny na drodze”

„Bądź bezpieczny na drodze”

Od 1 października uczniowie naszej szkoły zobowiązani są do noszenia opasek, odblasków i kamizelek w drodze do szkoły i w drodze powrotnej, ponieważ zbliżają się dni jesiennej szarugi, mglistych poranków, a w związku z tym ograniczonej widoczności. Dlatego też ostatni tydzień września w naszej szkole upłynął pod hasłem: „Bądź bezpieczny na drodze”.

Celem tej akcji było promowanie i utrwalanie nawyku noszenia przez uczniów elementów odblaskowych. Uczniowie każdej klasy mogli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze.

Uczniowie młodszych klas pod opieką wychowawczyń uzupełniali karty pracy, kolorowali obrazki, przedstawiające właściwe zachowanie na drodze, rozwiązywali krzyżówki, testy wzorowego pieszego, oraz projektowali odblaski według własnego pomysłu. Zaangażowanie i najciekawsze pomysły uczniów zostały nagrodzone odblaskami.

Z kolei uczniowie klas 4- 6 swoją znajomość przepisów kodeksu ruchu drogowego będą nabywać i pogłębiać na kolejnych lekcjach zajęć technicznych, przygotowując się do uzyskania karty rowerowej bądź do poszczególnych etapów konkursu BRD. Samorząd Uczniowski opracował również gazetkę z podstawowymi zasadami bezpiecznego  poruszania się po drodze, która jest dostępna na korytarzu szkolnym.

Akcję zakończyła „odblaskowa dyskoteka”, która odbyła się 1 października. Dużo radości, zwłaszcza młodszym uczniom, sprawił taniec w przyciemnionym świetle. Odblaski dawały niezwykły efekt i uczniowie mogli w ten sposób sprawdzić, na jakiej zasadzie działają na drodze po zmroku lub w ograniczonej widoczności. Starsi uczniowie przygotowali odblaskowe układy taneczne. Po ocenie jury, w osobie DJ Leszka, grupy „wytańczyły” remis. Na parkiecie zaprezentował się również zespół chłopców klasy 6 z „wyczynami” breakdance.