• ZAJAZD SZKÓŁ IM. KRÓLOWEJ JADWIGI

Ogólnopolski Zjazd Szkół imienia Królowej Jadwigi

8 czerwca 2007r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wysokiem uczestniczyli w I Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem dzieci i młodzieży z Rynku Głównego do katedry wawelskiej. W pochodzie uczestniczyło blisko 50 szkół z całej Polski, którym patronuje Pani Wawelska. Obecne były też delegacje organizacji polonijnych, m. in. z Budapesztu i Francji, a także księża z parafii pw. św. Jadwigi. Delegacja uczniów szkoły w Wysokiem, ubrana w stroje epoki, w której żyła Królowa, reprezentowała naszą szkołę podczas Eucharystii w katedrze sprawowanej pod przewodnictwem

ks. bp. Tadeusza Pieronka. „Miło mi z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Królowej powitać tutaj na Wawelu przy jej relikwiach wszystkie szkoły jej imienia, które zaznaczają swoją część dla niej będąc tu na miejscu’’ – tymi słowami witał zgromadzonych w katedrze ks. biskup. Po Eucharystii miała miejsce wymowna chwila: trzem osobom wręczono Perełki Królowej Jadwigi – statuetki przyznawane wybitnym, najbardziej aktywnym uczniom, szczycącym się wieloma osiągnięciami.

W ramach zjazdu uczestnicy zwiedzili miejsca związane ze św. Jadwigą, m.in. Kościół na Piasku, brali udział w integracyjnym spotkaniu na krakowskich Błoniach. Główne cele owego spotkania to: popularyzacja kultu św. Jadwigi, kształtowanie postaw moralnych u dzieci, integracja społeczności szkolnych ze szkół noszących imię Pani Wawelskiej oraz uczczenie 10. rocznicy kanonizacji świętej patronki.

Kanonizacji św. Jadwigi Królowej dokonał 8 czerwca 1997r. na Błoniach podczas 6. podróży apostolskiej do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II. Papież w homilii kanonizacyjnej powiedział:

Długo czekałaś, Jadwigo na ten uroczysty dzień. Prawie 600lat minęło od Twej śmierci w młodym wieku’’.

Na szczególną uwagę zasługują też słowa: „Święta nasza królowo, Jadwigo, ucz nas dzisiaj – na progu trzeciego tysiąclecia – tej mądrości i tej miłości, którą uczyniłaś drogą swojej świętości. Zaprowadź nas, Jadwigo, przed wawelski krucyfiks, abyśmy jak Ty poznali, co znaczy miłować czynem i prawdą i co znaczy być prawdziwie wolnym…’’.

Dziękujemy dyrektorowi GZOS-u mgr Markowi Ziaji i pani mgr Danucie Dębskiej za udostępnienie szkolnego autobusu, a także o. karmelicie Robertowi Górskiemu za umożliwienie zwiedzania Kościoła i Klasztoru na Piaskach.