• Nasza Miejscowość

        • Wysokie

          Nasza szkoła jest niedużą placówką położoną w malowniczej miejscowości Wysokie.
          Wysokie leży w regionie karpackim i podregionie rabczańsko-limanowskim, w Beskidzie Wyspowym - obszarze górkim,dla którego charakterystyczne są izolowane, porozdzielane szerokimi obniżeniami. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica (1170 m n.p.m), doskonale widoczna z Wysokiego.
          Wysokie okolone jest licznymi wzniesieniami, co sprawia, że droga Nowy Sącz - Limanowa jest jedną z najpiękniejszych tras widokowych w podregionie.
          Wysokość miejscowości nad poziomem morza waha się w granicach 460 do 651 m n.p.m.
          Wysokie graniczy z Trzetrzewiną, Brzezną, Długołęką, Przyszową, Kaniną, Męciną i Krasnem Potockiem. Na granicy Wysokiego, Krasnego Potockiego i Trzetrzewiny wznosi się góra Litacz (646m n.p.m.), na granicy Wysokiego i Brzeznej - góra Gwizdor (606m n.p.m.), a na granicy Wysokiego i Długołęki - góra Piekło (652m n.p.m.). Nazwa tej ostatniej wywodzi się z XVI w., kiedy to w okolicznych wsiach - Przyszowej i Męcinie działali arianie. Na górze tej odprawiali oni swoje praktyki religijne, a miejscowa ludność, posądzając ich o kontakty z szatanem, nazwała miejsce ich spotkań "Piekłem".
          Na południe mamy widok na Łyżkę (802m n.p.m.), Ostrą (924m n.p.m.), Mogielicę, a podczas ładnej pogody można zobaczyć Tatry Bielskie i część Tatr Wysokich.
          Na północy ciągnie się Pasmo Łososińskie ze szczytami Chełm (789,8m n.p.m.) oraz Jaworz (917,9m n.p.m.) - njawyższym szczytem tego pasma. Na wschodzie teren stopniowo obniża się i przechodzi w Kotlinę Sądecką, która należy już do Beskidu Wyspowego.
          Tak mówi o Wysokiem "Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich" z 1895 roku: Wysokie, wieś, powiat limanowski, parafia rzymsko-katolicka w Kaninie, urząd pocztowy i sąd okręgowy w Limanowej (o 12 km.). Gmina ma 370 mieszkańców, oszar dworski (hr. Stadnickiego) 29 km. W roku 1581 wieś Wysokie, w parafii Kanina, w części Bobowskich, ma 4 półłanki km, 1 zagr. bez roli,1 kom. bydłem, 1 bez bydła, 1 rzem. Andrzej Rozembalski płaci od 1 1/2 łanu km Pawiń, Małop.,131. Ob. Kanina

           

           

           

           

           

           

           

           

          Kościół parafialny

          Początki Kościoła parafialnego naszej miejscowości są związane z osobą Kardynała Oleśnickiego, który pod koniec XIV w. rozpoczął rozbudowę systemu parafialnego w Dicezji Krakowskiej. Istnieje też legenda o przewozie drewna na budowę Kościoła w Podegrodziu. Na mocy cudownego wydarzenia, woły zatrzymały się w Kaninie odmawiajac posłuszeństwa. To zdarzenie sprawiło zarówno u władz kościelnych jak i w miejscowym dworze przekonanie, że Opatrzność Boża życzy sobie, aby w tym właśnie miejscu stanął Dom Boży.
          Poprzez wieki drewniany Kościół wielokrotnie był niszczony zarówno przez pożary jak i przez innowierców. Kiedy około 1867 roku spłonął cały drewniany Kościół, ówczesny Proboszcz wraz z parafianami podjęli decyzję o budowie nowego murowanego Kościoła. Obecny Kośćiół został poświęcony i oddany do użytku w 1898 roku. Tak więc nasz parafialny Dom Boży ma już prawie 100 lat i dalej służy wiernym z Kaniny, Siekierczyny i Wysokiego jako miejsce wspólnotowej modlitwy.